E-mail: starosta@obeclitava.sk | Tel.: 045 54 02 840 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Litava

Litavský klobásový festival

20231021_152758
Dňa 21.10.2023 sa konal 9. ročník Litavského klobásového festivalu, ktorý sa pravidelne organizuje od roku 2013, s výnimkou rokov 2020 a 2021, kedy sa nemohli konať hromadné podujatia z dôvodu pandemickej situácie.

Tento rok sa do súťaže prihlásilo 20 družstiev, avšak zo zdravotných dôvodov nakoniec súťažilo 18 družstiev z obcí okresov Krupina, Veľký Krtíš a Zvolen. Odborná porota bola zložená z odborníkov v oblasti potravinárstva: Prof. Jozef Golian a Ing. Peter Herc z katedry hygieny a bezpečnosti potravín Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Vladimír Stračina, majiteľ mäsiarstva s viac ako 25 ročnou tradíciou a Dušan Pechovský, dlhoročný odborník v gastronómii.

Odborná porota hodnotila pri súťažných klobásach vzhľad v nákroji, textúru, vôňu, šťavnatosť, chuť a ďalšie vlastnosti hodnotených klobás v surovom aj v upečenom stave.

Víťazom 9. ročníka Litavského klobásového festivalu sa stalo už tretíkrát v rade družstvo Lackovania, na druhom mieste sa umiestnilo družstvo Hasiči Ladzany, na treťom mieste družstvo Cerovskí chalani, na štvrtom mieste družstvo Najlepší kamaráti spod Javoria a na piatom mieste sa umiestnilo družstvo Červené papričky z Krupiny. Víťazom srdečne blahoželáme.

Výborná atmosféra, ktorá vládne počas festivalu láka množstvo návštevníkov, ale aj nových súťažiacich, ktorí si chcú zmerať svoje sily s družstvami, ktoré predvádzajú svoje „klobásové“ umenie pravidelne. Návštevníci mali možnosť ochutnať jahňací, divinový a bravčový guláš, pečenú klobásu, či zakúpiť si surovú klobásu. Vojaci z výcvikového strediska Lešť predvádzali deťom, ale aj dospelým, vojenskú techniku. Deti si mohli vyskúšať lukostreľbu, či maľovanie na tvár. Rovnako bola možnosť zakúpiť si rôzne tradičné aj netradičné remeselné výrobky, koreniny, hračky, cukrovinky. Výbornú atmosféru počas celého festivalu vytvárala hudobná skupina Ivetky Sujovej.

Tešíme sa na budúcoročný jubilejný 10. ročník Litavského klobásového festivalu, na ktorý Vás už teraz pozývame.

Ľubica Tuhárska, starostka obce

Priložené fotografie

HORE